Home » Tablet graficzny

Tablet graficzny

Zacznę może od tego czego nie kupować – nawet jeśli jesteście początkującymi użytkownikami, nigdy nie stawiajcie na tanie, kiepskie tablety graficzne! Do takiego sprzętu bardzo szybko się przyzwyczaja i dostosowuje styl pracy, dlatego zdecydowanie polecam kupowanie może nie najdroższych, ale porządnych sprzętów. Które zresztą też dłużej będą mogły posłużyć.

Zastanówmy się też dla kogo jest przeznaczony taki tablet. Na pewno nie obejdą się bez niego graficy, głównie Ci dla których liczą się niuanse i niezbędna jest dla nich pełna kontrola nad narzędziem. A więc: w przypadku retuszowania zdjęć, malowania cyfrowego i stosowaniu ręcznego pisma o podpisów cyfrowych.

Pamiętajcie, że wiele zależy od programów i oprogramowania, nie tylko tablet jest ważny!

Ważne przy wyborze tabletu graficznego jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Zależne jest to od stylu waszej pracy i tego do czego tablet w ogóle jest wam potrzebny. Na małych tabletach poradzą sobie detaliści, pracujący na znacznym powiększeniu. Jeśli stosujecie ruchy zamaszyste, unikacie szczegółów – wybierzcie tablet większy. Większe są oczywiście droższe, ale uwierzcie – nie każdy będzie potrafił pracować na małym tablecie graficznym.

Tablety A4 – dają dodatkowo lepszą rozdzielczość, pozwalając jednocześnie na precyzyjną pracę. Tablety A5 – to urządzenia najbardziej uniwersalne. Ich zaletą na pewno jest też mobilność. Tablety A6 polecam dla retuszerów i tych, którzy pracują na detalach.

Pamiętajcie podczas wyboru wziąć pod uwagę również rodzaj posiadanego monitora – chodzi tu o to czy posiadacie monitor panoramiczny, czy w innym formacie – aby tablet działał prawidłowo i obraz nie był zniekształcany konieczny jest zakup urządzenia o takim samym formacie. Również wielkość ma znaczenia – małe tablety kompletnie nie będą nadawać się do wielkich monitorów.

Jeśli chodzi o producenta – polecam Wacom, jak już mówiłem – unikajcie tanich urządzeń nieznanych firm. Nawet starsze modele Wacom będą lepsze niż nowe, ale niesprawdzone. Zwróćcie uwagę na wyposażenie tabletu. Najtańsze modele mają gorszą rozdzielczość i są mniej czułe, czasami nie posiadają wykrywania wychylenia i posiadają mniejszą ilość dodatkowych klawiszów.

Droższe modele posiadają wbudowany wyświetlacz, wykrywanie dotyku, ale są to już tzw. bajery – ilość poziomów nacisku, czy wykrywanie wychylenia to problem dużo bardziej realny i dający się we znaki.

Cena tabletu? Bardzo różna od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy. Zależy to od funkcji, wielkości, rozwiązań technicznych. Nikogo nie namawiam do kupienia sprzętu za 10 tys. na początek. Proponuję jednak rozejrzenie się za używanymi urządzeniami i przede wszystkim dobre rozpoznanie własnych potrzeb.

Tablet graficzny - Ranking 2019

Poniżej przedstawiamy ranking produktów najlepiej pasujących do kategorii Tablet graficzny. Ranking ten jest weryfikowanych codziennie, tak aby można było zawsze sprawdzić najpopularniejsze produkty w danej kategorii. Nie wiesz jaki Tablet graficzny wybrać? Sprawdź propozycje w poniższej tabeli.

Ranking Tablet graficzny Producent Cena
1Wacom One (CTL-471-EU)WacomAktualna Cena
2Wacom Intuos Draw M Blue (CTL-490DB-N)WacomAktualna Cena
3Wacom Intuos Pro M (PTH-651)WacomAktualna Cena
4Wacom Intuos Pro S (PTH-451-RUPL)WacomAktualna Cena
5Wacom Cintiq 13HD DTK-1300WacomAktualna Cena
tak trafiacie na tego bloga:
 • tablet graficzny
 • tablety graficzne ranking
 • jaki tablet graficzny
 • najlepszy tablet graficzny
 • tablet graficzny opinie

Tablet graficzny - Opinie

 1. Anka says:

  Mi się udało dostać tablet graficzny co w Biedronce sprzedawali, czyli One by Wacom. Było trochę adrenaliny, trochę nerwów, ale jest 🙂 Dla moich amatorskich potrzeb wydaje się być idealny.

  • Migdas says:

   Serio?! W biedronce? Mój syn właśnie sobie wymyślił, że chce takie cudo, ale mi kolana się ugięły jak zobaczyłam jaki Mikołaj w tym roku musi być bogaty. Nie myślałam, że takie sprzęty można dostać w sklepach tego typu. Ale czy w ogóle warto? Bo z drugiej strony zakup bubla, tylko dlatego że jest o połowę tańszy wcale nie ma sensu – jeżeli w przyszłym roku temat znów ma wrócić i tym razem będę musiała wyłożyć okrągła sumkę, to już chyba wolę mieć to teraz z głowy.

   • Wiem, że komentarz powyżej już mocno nie aktualny, ale nie zaszkodzi wyjaśnić, gdyby ktoś kiedyś poszukiwał informacji mając takie same wątpliwości – biedronkowe tablety były w porządku, w pełni sprawne, całkiem dobre. Ich taniość opierała się na braku gwarancji – seria, którą sprzedawali miała gwarancję wyłącznie na rynek indyjski.

    • Użendnik says:

     Generalnie rozsądny Konsument olewa gwarancję i korzysta z przywilejów ustawy konsumenckiej, która przy zwykłym sprzęcie codziennego lub niedzielnego użytku bije na głowę gwarancję. “gwarancja” to rodzaj ubezpieczenia, że sprzęt ma gwarantowane działanie przez producenta przez określony czas, a jeśli nie działa to mówi jak wygląda proces usunięcia wad i przywrócenia działania.
     Ustawa konsumencka nie dość, że daje ochronę 26 m-czną (bo wada powinna być zgłoszona do 60 dni po jej wykryciu – > 24+2=26) to sprzedawca ma 2 tygodnie na obsłużenie jej albo zwraca kasę bez słowa.
     Ludziki! W czasie reklamacji NIE korzystajcie z gwarancji jeśli świadomie nie oceniacie jej jako korzystniejszej dla siebie.

     • ds says:

      Takie pierdoły można pisać w Internecie (bo nic nie zaszkodzi) a życie swoje. Próbowałeś kiedyś wyegzekwowac swoje prawa? Pan w sklepie swoje a ty swoje, oczywiście możesz go pobić albo iść w tej sprawie na policję czy do prokuratury. Ja wybrałem wersję z kancelarią prawną (sprawa dotyczyła firmy apple, notabene jedna z najbardziej oszukujących firm) poza dziesiątkami papierów i telefonów nic nie wskórałem. Także życzę powodzenia w olewaniu gwarancji bo jednak skuteczniej sprzedawcy olewają konsumenta. Ale nie wiem komu to bardziej szkodzi.

 2. Jarek says:

  Dla własnych potrzeb używam tabletu Wacom Intuos Draw, mam go od jakiegoś czasu i mogę polecić, nadaje się dla każdego, nawet dla początkujących. Kupiłem swój w media expert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *