Home » Tablet budżetowy

Tablet budżetowy

Tablety budżetowe oferują coraz więcej interesujących funkcji i umożliwiają komfortowe korzystanie z Internetu oraz aplikacji. Z tego tekstu dowiesz się, co oznacza „tablet budżetowy” i zobaczysz, dlaczego warto go kupić.

Co to znaczy tablet budżetowy?

Gdy tablety pojawiły się na rynku, był to luksusowy sprzęt, przeznaczony przede wszystkim dla biznesmenów. Dziś ceny tabletów na tyle zmalały, że może je kupić każdy. Tanie tablety są dostępne w cenie około 200 – 300 złotych i od najlepszych modeli, różnią się przede wszystkim jakością wykonania, wyświetlaczem i rozmiarami dysku wewnętrznego. Na szczęście, nie są to kwestie, które by uniemożliwiały korzystanie z tabletu.

Tablet budżetowy – ile cali wybrać?

Rozmiar ekranu w dobrym tablecie budżetowym nie jest decydującą kwestią i wybór odpowiedniego modelu, to raczej kwestia naszych preferencji. Jeśli wolisz przeglądanie treści na dużym ekranie, lepszym wyborem będzie tablet 9 lub 10 cali, natomiast do standardowych zastosowań, wystarczy urządzenie wyposażone w ekran o przekątnej 6 lub 7 cali. Bardzo ważna jest natomiast grubość tabletu – mniej nowoczesne modele są bardzo grube i trudno je schować nawet do dużej kieszeni kurtki.

Co powinien mieć tablet budżetowy?

To, czy tablet sprawdza się w wielu zastosowaniach, zależy od jego podzespołów i oprogramowania.

Procesor i RAM

Procesor to element, który odpowiada za sprawne wyświetlanie treści. Jeśli wybierzesz tablet z procesorem starszej generacji, możesz zauważyć, że wyświetlanie wideo w wyższej rozdzielczości jest skokowe, a granie nawet w starsze gry – znacznie utrudnione. Dobry tablet budżetowy powinien zaoferować procesor przynajmniej 2 rdzeniowy, który pobiera niewiele prądu i nie prowadzi do szybkiego rozładowania baterii. Za wygodną pracę na laptopie odpowiada także duża ilość pamięci RAM – jeśli jest jej mniej, niż 1 GB, mogą pojawić się problemy z podstawowymi czynnościami, jak obsługiwanie systemu operacyjnego. Jeśli korzystasz z aplikacji biurowych, często przeglądasz Internet z włączonymi wieloma stronami i odtwarzasz filmy Full HD, lepszym rozwiązaniem jest dopłacenie stu czy dwustu złotych i kupno nowszego modelu. Im lepsze są podzespoły tabletu, tym płynniej działają poszczególne opcje.

Karta graficzna

W tablecie w niskiej cenie nie powinieneś liczyć raczej na kartę graficzną, która umożliwi włączenie wszystkich gier. Zintegrowana karta graficzna pozwoli włączyć na przykład gry w stylu „pixel art” i większość starszych produkcji. Niektóre modele praktycznie nie nadają się do grania w produkcje 3D, ponieważ ich karta graficzna oferuje szczątkową wydajność.

Ekran

Niektóre tablety na papierze prezentują się świetnie, natomiast na żywo okazuje się, że wyświetlany ekran jest wyblakły, a kąty widzenia – bardzo niskie. Warto to sprawdzić przed zakupem, oglądają tablet na przykład w sklepie internetowym. Znacznie przyjemniej korzysta się z tabletu, który ma wyświetlacz wysokiej jakości i naszym zdaniem jest to priorytetowa funkcja. Na wygodę korzystania z tabletu wpływa także jasność wyświetlacza – jeśli jest ona niska, nie zobaczysz na nim nic w jasny dzień. Taki tablet nie sprawdzi się jako nawigacja.

GPS

Jeśli szukasz taniego tabletu z GPS, powinieneś postawić na model o przekątnej 6 lub 7 cali – większe model są wyposażane w nie znacznie rzadziej. Niestety, ale tablety markowe, które kosztują powyżej 1000 złotych odbierają sygnał GPS z większej ilości satelit i pozwalają na pewniejsze wyznaczenie lokalizacji niż te w najniższej cenie.

Pamięć i sieć

Nawet dobre tablety budżetowe nie oferują dziś pamięci, która pozwala na instalowanie aplikacji bez opamiętania. Większość tanich tabletów ma do zaoferowania symboliczną pamięć 4 lub 8 GB i dlatego, najlepiej jest wybrać model umożliwiający jej rozbudowę za pomocą karty microSD. Najlepiej, jeśli tablet umożliwia instalowanie aplikacji na karcie – w przeciwnym wypadku, po kilku dniach będziemy musieli podejmować bolesne decyzje o tym, który program odinstalować, by zainstalować nową grę. Większość dobrych budżetowych tabletów oferuje podłączenie się do sieci wi – fi i 3G, dzięki czemu można korzystać z Internetu w wielu miejscach. Można także zdecydować się na zakup tabletu z wejściem na kartę SIM, z którego będzie można dodatkowo dzwonić.

Bateria

Na długość działania tabletu na baterii wpływa przede wszystkim jego procesor i wyświetlacz. Dobre tablety wyposażone w procesor Intel Atom oferują zwykle dłuższy czas działania od tych, które są wyposażone w modele o podobnej wydajności, ale innej firmy. Większość bardzo cienkich tabletów działa na baterii zbyt krótko, by można było na nich zrobić coś konkretnego. Niewielka grubość obudowy prowadzi nieuchronnie do spadku pojemności akumulatora.

System operacyjny

Tablety budżetowe posiadają najczęściej system operacyjny Android, który daje spore możliwości instalowania aplikacji i konfiguracji. Popularne są także tablety z systemem Windows, jednak znacznie ogranicza on możliwość wyboru oprogramowania dla użytkownika – aplikacji jest znacznie mniej.

Tablet budżetowy - Ranking 2019

Poniżej przedstawiamy ranking produktów najlepiej pasujących do kategorii Tablet budżetowy. Ranking ten jest weryfikowanych codziennie, tak aby można było zawsze sprawdzić najpopularniejsze produkty w danej kategorii. Nie wiesz jaki Tablet budżetowy wybrać? Sprawdź propozycje w poniższej tabeli.

Ranking Tablet budżetowy Cena
1Overmax Qualcore 1023 16GB 3G czarnyAktualna Cena
2Overmax Qualcore 1027 16GB 3G czarny (OV-QUALCORE 1027 3GG)Aktualna Cena
3Blow SilverTab10Aktualna Cena
4Archos Core 101 16GB 3G białyAktualna Cena
tak trafiacie na tego bloga:
 • budżetowy tablet
 • budżetowe tablety
 • tablety budzetowe
 • tablet budżetowy
 • jaki tablet do 200 2017

Tablet budżetowy - Opinie

 1. Mateusz02 says:

  A ja polecam tablety Manty, ponieważ mimo niewielkiej ceny bardzo dobrze nadają się do takich czynności jak oglądanie filmów, czytanie, przeglądanie internetu, czy granie w gry.

 2. Monia says:

  Lenco, mam ten tablet i naprawdę jestem zadowolona. Korzystam przede wszystkim w pracy, bo uważam, że takie zastosowanie najlepiej się sprawdza. Działa bez żadnego problemu. Mam w nim wszystko czego potrzebuję, więc niczego więcej nie trzeba. Moim zdaniem to dobrze zainwestowane pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *