Tablet dla seniora

Starsze osoby coraz częściej korzystają ze sprzętu elektronicznego. Nikogo dziś nie dziwi widok dziadka czy babci, którzy wraz z wnuczkami, sprawdzają pocztę elektroniczną czy oglądają filmy na portalu YouTube.

Tablet czy komputer stacjonarny dla seniora?

Naszym zdaniem, dobry tablet dla seniora to znacznie lepsze rozwiązanie niż komputer stacjonarny. Tablet pobiera niewiele prądu, a jego system operacyjny jest na tyle intuicyjny, że praktycznie nie trzeba się go uczyć. Używając tabletu, starsza osoba nie musi uczyć się koordynacji między dłonią a kursorem myszki (który często jest niewidoczny), dzięki czemu, włączanie rozmaitych opcji jest znacznie prostsze.

Dobry tablet dla seniora może służyć także do zaspokajania głodu wiedzy – podświetlony ekran ułatwia czytanie osobom z wadą wzroku. Litery można także powiększyć, by ułatwić zrozumienie tekstu, czego nie da się powiedzieć o gazecie czy obrazie telewizyjnym.

Tablet dla seniora – ułatwienia dostępu

Jeśli kupujesz tablet dla seniora, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy ma on wbudowaną pomoc w formie elektronicznej. Na szczęście system operacyjny Android czy iOS posiada mnóstwo podpowiedzi, które można uaktywnić wtedy, gdy nie wiemy, którą z opcji wybrać. Niektóre modele posiadają interface dopasowany do potrzeb osób mających problemy ze wzrokiem, a w wielu przypadkach, można samodzielnie powiększyć poszczególne elementy interface. Nowoczesne modele posiadają zwykle ogromną rozdzielczość ekranu, co przekłada się także na bardzo mały rozmiar ikon i przycisków. Najlepiej, jeśli tablet umożliwia zmniejszenie rozdzielczości (która w przypadku osób starszych nie ma większego znaczenia) lub przeskalowanie elementów tak, by zajmowały one więcej miejsca na pulpicie. Dobrym rozwiązaniem może być dokupienie specjalnego pióra do korzystania z tabletu, które umożliwi precyzyjne wybieranie różnych opcji z menu.

Dzięki temu, korzystanie z tabletu będzie o wiele prostsze i zmniejszy się ilość pomyłek przy pisaniu.

Tablet nie sprawdzi się natomiast dla osoby starszej, która aktywnie korzysta z różnych programów typowych dla komputerów osobistych, jak edytor tekstu, program do obróbki zdjęć czy poczta elektroniczna. Mają one zwykle swoje tabletowe odpowiedniki, jednak nie są one tak wygodne, jak używanie programu na laptopie czy komputerze stacjonarnym.

Tablet dla seniora – jaki rozmiar?

Z uwagi na to, że starsze osoby często mają problemy z widzeniem z bliska, warto kupić tablet z jak największym ekranem. Tablet powinien mieć około 10 cali i silne podświetlenie ekranu, dodatkowo wpływające na widoczność poszczególnych elementów. Dzisiejsze tablety są wyposażane w bardzo cienkie ramki, które będą problemem dla starszej osoby, gdyż trudno będzie złapać taki sprzęt w dłonie. Super cienki sprzęt lepiej pozostawić dla młodszych osób, natomiast dla seniora wybrać tablet, którego trzymanie nie powoduje włączania poszczególnych opcji z menu. Duży tablet ma także plus w formie znacznie większych wyświetlanych przycisków na ekranie.

Tablet dla seniorów – jakie aplikacje?

Kupując dobry tablet dla seniora, nie zapominaj o tym, że jego najważniejszym elementem jest system operacyjny. Najczęściej wykorzystywane są trzy systemy – Android, Windows oraz iOS, które umożliwiają instalowanie aplikacji i skonfigurowanie sprzętu odpowiednio do swoich potrzeb. Należy unikać sprzętu, który jest wyposażony w inne, mniej dopracowane systemy operacyjne oraz przestarzałe wersje systemów, które wymieniliśmy powyżej.

Tablet podłączony do Internetu, umożliwi instalowanie różnych aplikacji, które w różnych systemach operacyjnych, będą podobne. Przydatne dodatki, w które warto wyposażyć tablet dla seniora, to na przykład:

 • Gry logiczne
 • Antywirus (konieczne jest wytłumaczenie tego, na jakie ryzyko naraża nas korzystanie z sieci)
 • Skype lub inny komunikator
 • Aplikacja YouTube lub inna, która umożliwia odtwarzanie audio i wideo.

Większość aplikacji można dziś zainstalować z Internetu, lub skorzystać z nich bezpośrednio na stronie. Dobrym rozwiązaniem będzie dodanie kilku z nich do zakładek w przeglądarce, by nie trzeba było poświęcać czasu na wpisywanie ich z niezbyt wygodnej klawiatury.

Tablet dla seniora – jakie parametry?

Starsze osoby mają swoje przyzwyczajenia, które zmieniają bardzo rzadko. Większość osób nie potrzebuje najlepszego tabletu dla seniora, który zaoferuje kilkurdzeniowy procesor, ogromną ilość RAM i mnóstwo miejsca. Do korzystania z Internetu czy grania w proste gry, wystarczy nawet najprostszy model, wyposażony w procesor mobilny. Pamiętaj, że wymagania podstawowych programów stale rosną, dlatego warto kupić tablet, który będzie posiadał przynajmniej 1 GB RAM – w przeciwnym przypadku, korzystanie z niego będzie utrudnione.

Przed zakupem tabletu dla seniora, pokaż bliskiej osobie, jakie możliwości oferuje taki sprzęt i zastanów się, czy lepszym wyborem będzie tablet, czy zwykły komputer. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup tabletu wyposażonego w stację dokującą z klawiaturą, który łączy ze sobą zalety tabletu i laptopa.

Tablet dla seniora - Ranking 2018

Poniżej przedstawiamy ranking produktów najlepiej pasujących do kategorii Tablet dla seniora. Ranking ten jest weryfikowanych codziennie, tak aby można było zawsze sprawdzić najpopularniejsze produkty w danej kategorii. Nie wiesz jaki Tablet dla seniora wybrać? Sprawdź propozycje w poniższej tabeli.

Ranking Tablet dla seniora Producent Cena
1Samsung Galaxy Tab A T580 10.1 16GB czarnySamsungAktualna Cena
2Huawei MediaPad M3 Lite 10 32GB LTE szaryHuaweiAktualna Cena
3Samsung Galaxy Tab A T280 7.0 8GB czarnySamsungAktualna Cena
4Lenovo Yoga Tab 3 10 Plus TB-X70L 32GB LTE czarnyLenovoAktualna Cena
5Samsung Galaxy Tab E T560 9.6 8GB białySamsungAktualna Cena
tak trafiacie na tego bloga:
 • tablet dla seniora
 • tablet samsung dla seniora
 • tablet dla starszej osoby
 • tablet dla seniora 2017
 • najlepszy tablet dla seniora

Tablet dla seniora - Opinie, propozycje, komentarze... (3)

 1. Marta says:

  Ostatnio miałam właśnie taki dylemat jaki tablet będzie odpowiedni dla mojej babci, która chce być mobilna. Wybrałam jej Apple, jednego z pierwszych Ipadów, które do teraz świetnie działają. Ten system wydawał być się dla niej najbardziej odpowiedni bo nie skomplikowany. Babcia teraz bez problemu pisze maile, odbiera wiadomości i czyta sobie informacje 🙂

 2. Olga says:

  Nie słyszałam nigdy o tablecie dla seniorów. Owszem widziałam telefony dla seniorów, ma taki np. mój dziadek i świetnie sobie radzi, ale tablet? Muszę poszukać i pooglądać w sklepie, może sprawię mu taki prezent?

  • Kalina says:

   Dobry tablet dla seniora to może być super zakup! Są już rzeczywiście takie sprzęty i nie ma się co dziwić, bo przecież to super grupa docelowa. Moim zdaniem warto kupić tego typu sprzęt, bo seniorzy teraz chętnie korzystają z sieci i taki tablet może być ich sposobem kontaktu ze światem! Ja kupiłam niedawno tego typu tablet dla taty i jest bardzo zadowolony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *